Salata picanta in stil Thailandez
.
Așa cum am mai spus, nevasta mea iubește mâncarea picantă și azi m-am decis s-o răsfăț cu o rețetă improvizată… „noodle salad – Thai style -salata in stil Thailandez”. 🍜🌶️
Defapt care e spărla cu asa zisă “bucătarie thailandeză”?Bucătăria thailandeză are la baza ideea unui amestec perfect de condimente din care sa rezulte o mancare cu un echilibru intre sărat, dulce, acru și picant. Aproape fiecare fel de mâncare thailandeză combină toate cele patru gusturi.De asemenea, mâncarea thailandeză este cunoscută pentru folosirea din abundenta a ierburilor, legumelor si fructelor proaspete . Aromele obișnuite din mâncarea thailandeză provin din usturoi, ghimbir , coriandru ,patrunjel, iarbă de lămâie , șalotă , piper , pastă de creveți , sos de pește ,sos de soia sau ardei iute . Zahărul de palmier este folosit pentru a îndulci felurile de mâncare ,iar lamaia sau lime-ul sunt folosite pentru a o acri. Carnea folosită este de obicei carne de porc , pui, rață, vită sau carne de bivoliță.
Mai sus sunt doar niste repere ,acum totul depinde doar de tine pentru ca , in bucataria ta tu esti propriul tau “chef”.Nu te teme sa improvizezi ,sa inlocuieste sau sa adaugi ingrediente pentru a crea o reteta asa cum iti place tie!
Hai sa vedem cum am reusit eu s-o dau pe nevasta-mea pe spate:
Ingrediente:
- 2 bucăți vrăbioară vită (cca 400 gr) 🥩
- 500 gr ciuperci 🍄
- 1 ardei iute 🌶️
- 2-3 cățeluși de usturoi 🧄
- O legătură de pătrunjel și câteva fire de coriandru 🌿
- Câteva crenguțe de cimbru 🌿
- 1 ardei capia 🌶️
- 2 cm ghimbir 🧑🍳
- Un „pumn” de alune fără sare 🥜
- Pasta de ardei iute (dulceață de ardei iute sau ketchup iute) 🌶️
- Sos de soia 🍶
- Ulei de măsline 🛢️
- Câteva fire de ceapă verde 🧅
- Sare și piper (după gust) 🧂
- O lingură zahăr brun 🍯
Pentru tăiței:
- 2 ouă mari 🥚
- 2 pahare făină (cca 250 gr) 🌾
- 2 linguri apă 💧
- Un praf de sare 🧂
Pasul 1 : Punem carnea intr-un vas la marinat cu : 3 linguri sos de soia , 3 linguri ulei masline,ghimbirul taiat felii subtiri ,usturoiul zdrobit cu cutitul , o lingura pasta de ardei iute ,zeama de la o jumatate de lamaie si o lingura cu varf de zahar brun.Amestecam bine ,acoperim cu folie alimentara si o punem la frigider pentru minim 30 de minute.
Intr-un al vas spargem oualele si le batem usor cu furculita (ca pentru omleta) ,adaugam faina ,praful de sare si apa.Incorporam si framantam usor pentru cca 1 minut.Stragem coca intr-o bila ,o infasuram in folie alimentara si o dam si pe aceasta la frigider pentru cca 30 de minute(in acest interval glutenul isi face treaba si coca devine elastica).
Pasul 2:Curatam ciupercile de pielita(Tips :daca vrei sa prajesti ciupercile nu le spala ,ele contin deja peste 80% apa ,ci doar curata palarile de pielita).Eu nu folosesc si piciorusele dintr-un motiv bine intemeiat ,solul in care cresc ciupercile este plin de balegar :).Punem ciupercile la prajit in putin ulei de masline si o bucatica de unt (nu e thai ,dar asa imi plac mie ciupercile prajite in putin unt :)) ,avand grija sa nu supraincarcam tigaia !Asa cum spuneam ciupercile contin foarte multa apa si ,daca umplem tigaia cu ciuperci nu le mai prajim ..le fierbem.Ca sa mearga totul mai repede eu am folosit 2 tigai.Cat timp se prajesc ciupercile pregatim legumele astfel :ardeiul capia il taiem bucati mari ,ceapa (doar partea alba) la fel bucati mari ,iar ardeiul rondele.Intr-un vas punem verdeata bine spalata si frunzele de ceapa acoperite cu apa si cateva cuburi de gheata ,astfel ele vor deveni foarte “fresh” si crocante.Scoatem coca din frigider si o impartim in 4 (ca sa o putem intinde usor).Pudram bine masa cu faina si intindem bucatile coca ,lasand o grosime de castiva milimetri (nu ca la paste cand intindem coca pana se vede masa prin ea ).Rulam un “trabuc” din coca intinsa si taiem taiteii la dimensiunea dorita .Desfacem taieteii, ii scuturam bine de faina si punem pe foc o oala cu apa.Nu trebuie sa uitam ca pe foc prajim ciupercile ce trebuiesc amestecate din cand in cand :).Cand s-au rumenit adaugam un catel de usturoi tocat marunt si frunzele de cimbru.Le mai lasam 1 minut pe foc si le scoatem intr-o farfurie.In tigaia incinsa la foc mediu spre mare punem carnea la prajit (mie-mi place bine facuta 3 minute pe fiecare parte).Marinada in care a stat carnea nu o aruncam ,o pastram pentru mai tarziu.In cealalta tigaie prajim in putin ulei alunele.Cand s-au rumenit le scoatem pe acestea pe o farfurie.In uleiul ramas punem ceapa (doar partea alba) taiata mare ,ardeiul capia si ardeiul iute.Calim totul la foc mare cca 2 minute.Adaugam ciupercile si turnam marinada lasand totul pe foc inca 30 de secunde.In oala cu apa fiarta punem sare si adaugam taitetii.Fiind proaspeti acestia se vor fierbe foarte repede,cand s-au ridicat la suprafata sunt gata!
Pasul 3:Scurgem si scoatem taieteii intr-un bol mare.Scoatem verdeata din apa si taiem marunt patrunjelul ,coriandru si frunzele de ceapa verde ,iar alunele le maruntim bine cu un cutit.Carnea ,dupa ce s-a odihnit 5 minute o taiem fasii.Adaugam totul in bolul cu pastele si amestecam bine.Servim imediat alaturi de nevasta si un pahar de vin alb!:)
P.S daca nu puteti manca picant va recomand sa scoateti semintele din ardei!😉
Pofta buna!
P.S retetele mele video le gasesti pe Tik-Tok 😎